inwestycje strategie

KRYZYS to SZANSA..

Napisane przez Adam

Kryzys jest nieodłączną częścią naszego życia. Czy tego chcemy czy nie. Jednych paraliżuje, na innych wpływa motywująco. W języku chińskim słowo kryzys składa się z dwóch słów: zagrożenie i szansa. Dlatego, jak widzisz wszystko zależy od postawy, a postawa wynika z wiedzy.

Jeśli chcesz świadomie podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne, unikać niepotrzebnego ryzyka i zwiększać swoją szanse na zysk – musisz przeczytać ten artykuł. Napisałem go specjalnie dla Ciebie!

Od naszych pierwszych zakupów do części akcyjnej portfela Społeczności MyBogaci minął już ponad miesiąc. Wybraliśmy wtedy fundusze kierując się następującymi założeniami:

 • fundusze w trendzie wzrostowym,
 • fundusze z dużym potencjałem zysku,
 • fundusze po lokalnej korekcie.

Określiliśmy również, że:

 • zainwestujemy w dany fundusz 20% dostępnych środków,
 • będziemy monitorować notowania funduszu i wycofamy się przy spadku notowań o 5% poniżej ceny zakupu.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami fundusze, które wybraliśmy zaczęły zarabiać osiągając swoje maksima na poziomie:

 • BlackRock New Energy Fund (+3,91%)
 • Franklin India Fund (+8,13%)
 • Fidelity Emerging Markets Fund (+2,86%)

Charakterystyka naszych funduszy, co pokazuje historia ich notowań, przypomina nieco ręczną piłę do drewna, której zęby prezentowane są przez górki na wykresie. Dziś mamy do czynienia z lokalną korektą – zjawiskiem cyklicznym i powtarzalnym więc rodzi się pytanie: „co dalej?”

Notowania funduszy spadają – co to oznacza?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie warto przyjrzeć się wykresom naszych funduszy. Zwróć uwagę na czas kiedy zainwestowaliśmy swoje środki w dany fundusz i w jakim miejscu jesteśmy dziś.

mybogaci20092016brne mybogaci20092016fif

mybogaci20092016fem

A wracając do naszego pytania – notowania funduszy spadają – co dalej? – odpowiedzi na tak postawione pytanie są dwie ;).


Odpowiedź 1 – przeznaczona dla inwestorów, którzy:

 • zaangażowali 20% swojego portfela
 • nie zasilali swojej inwestycji nowymi środkami

NIC NIE ROBIĆ, do czasu kiedy notowania funduszu spadną o (zakładane wcześniej) 5% poniżej naszej ceny zakupu – wtedy wycofać się z inwestycji.

Dlaczego nie można wycofać się dziś?

Jeśli naszym celem jest osiągnięcie zysku, dzięki któremu powiększymy nasz kapitał nie możemy pozwolić aby strach powstrzymywał nas od działań, które służą naszemu celowi! Jedna z głównych zasad inwestowania Społeczności MyBogaci mówi, że:

„Nie sprzedajemy w trendzie wzrostowym”.

Wszelkie działania sprzeczną z tą zasadą pozbawiają nas szansy na potencjalny zysk, co w konsekwencji nie pozwoli nam zrealizować założonego celu. Zamiast wycofywać się z inwestycji dziś będziemy uważnie śledzić notowania wybranych funduszy. Jeśli wynik któregoś z nich spadnie poniżej 5% od ceny naszego zakupu wtedy wycofamy się z inwestycji. Ale nie dziś!


Odpowiedź 2 – przeznaczona dla inwestorów, którzy:

 • zaangażowali 20% swojego portfela ale zasilali swoją inwestycję nowymi środkami
 • lub dla inwestorów, którzy jeszcze nie zainwestowali swoich środków w ten fundusz/fundusze

ZAANGAŻOWAĆ swój portfel do optymalnych 20% i rozważyć wycofanie się z inwestycji kiedy notowania funduszu spadną o 5% poniżej naszej ceny zakupu.


Podjęcie decyzji dziś o nie wycofaniu się z inwestycji jest dużo trudniejsze niż decyzja o zakupie w przeszłości. Dlaczego? Otóż działa tu czynnik psychologiczny, ponieważ podejmując decyzję o zakupie mieliśmy tylko nadzieję, że zarobimy. Tymczasem:

 • już zarobiliśmy na inwestycji,
 • boimy się, że stracimy to co już zarobiliśmy.

Łącząc te dwa najważniejsze fakty nie możemy zapominać, że ryzyko już zostało wkalkulowane w naszą inwestycję w związku z powyższym najlepszym wyjściem dziś jest spać spokojnie i zaplanować kolejne kroki:

 • w przypadku kiedy wybrane fundusz zanotują stratę -5% od ceny naszego zakupu – wycofać się z inwestycji,
 • w przypadku kiedy wybrane fundusz odbiją się od dzisiejszego dołka i wykreślą nową górkę – przesunąć punkt wycofania się z inwestycji do nowego punktu. Nowy punkt to wartość minimalna nowego dołka pomniejszona o 5% (czyli procedura taka sama jak przy wcześniejszej decyzji o zainwestowaniu swoje środków w ten fundusz)

W taki sposób stajemy się prawdziwym aktywnym inwestorem, który sam dobiera narzędzia inwestowania i sam decyduje kiedy i ile chce inwestować. Wiedza wpływa na naszą ocenę sytuacji i dlatego słowo kryzys dla Społeczności MyBogaci oznacza okazję inwestycyjną, którą warto rozważyć 😉

Aby skutecznie monitorować moment kiedy należy zmienić fundusze najlepiej uważnie śledzić wpisy na blogu ponieważ cyklicznie będę publikował wpis podsumowujący opisywaną strategię a dodatkowo w sytuacjach kryzysowych będę umieszczał odpowiednią informację. Jeśli masz pytania najlepiej kontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy.
Razem budujemy zysk! A+

O autorze

Adam

Napisz komentarz