emerytura inwestycje

Czego Ci nie powiedzą o Twojej przyszłości..

Napisane przez Adam

Fund Forum (w tym roku odbyło się 21 marca) to według organizatorów największa i najbardziej prestiżowa na polskim rynku profesjonalna konferencja o tematyce inwestycyjnej. I trudno się z nimi nie zgodzić siedząc w pierwszym rzędzie w trakcie wykładów i dyskutując z uczestnikami spotkania w trakcie przerw. Pośród wielu tematów jeden zasługuje na specjalne zainteresowanie wszystkich nas – to szczegóły zapowiadanej przez rząd reformy emerytalnej.

Jedna część tej reformy to wprowadzenie Indywidualnych i Pracowniczych Planów Kapitałowych – czyli prywatnych funduszów emerytalnych każdego z nas, do których zostaniemy automatycznie zapisani (!). Będą one finansowane poprzez częściowe potrącenie z naszego wynagrodzenia oraz obciążą pracodawcę przy udziale państwa. Brzmi ciekawie?

Druga część reformy to ostateczna likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych OFE i przekazanie zgromadzonych tam środków na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE (75%) oraz Fundusz Rezerwy Demograficznej FRD (25%). Suma operacji planowana jest na około 167,5 mld zł i dotyczy około 16,5 mln osób

reforma emerytalna 2017

Dlaczego doszło do tej reformy?

Najważniejszą przyczyną jest problem z wypłacalnością ZUSu i zapewnienia świadczeń przyszłym emerytom. Rząd znalazł na to sposób sięgając głębiej do kieszeni.. przyszłych emerytów (!).

Katastrofa emerytalna jest blisko. Nasze państwowe emerytury w niedalekiej przyszłości -będą stanowiły około 30% ostatniego wynagrodzenia ponieważ liczba osób pracujących (zasilających system) drastycznie spada wobec osób, które przechodzą na emeryturę (pobierających z systemu).

mybogaci-procent_zastapienia

Przy planowanej reformie skorzystano z doświadczeń OFE, które mimo tego, że nie były doskonałe to doskonale pokazały, że społeczeństwo jest leniwe (trochę ponad 2,5 mln osób włożyło wysiłek, złożyło deklarację o pozostaniu w OFE i nie pozwoliło kolokwialnie mówiąc zamienić prawdziwych pieniędzy OFE na wirtualne zapisy w ZUS) oraz, że dywersyfikacja i aktywne zarządzanie kapitałem daje lepszy wynik niż inwestowanie w jedną klasę aktywów według strategii „kup i trzymaj”. Zmiana wartości 100zł zainwestowanych w OFE wyniosła 426% wobec zysku 329% z funduszy akcji polskich uniwersalnych.

I chociaż na edukację finansową społeczeństwa nigdy nie jest za późno to trudno szybko oczekiwać pozytywnych zmian w społeczeństwie, w którym tylko 13% regularnie oszczędza (w tym co 4 na emeryturę). Oznacza to, że problem niskich emerytur jest znany około 3% społeczeństwa (!). Ich aktywa w 3 filarze na koniec 2016r wynosiły ok. 19,2 mld zł (IKZE – 1,1 mld zł, IKE – 6,7 mld zł, PPE – 11,4 mld zł).

Myślisz, że problem Cię nie dotyczy?

Spójrz na swoją wypłatę. Podziel przez 3 i odpowiedz sobie na pytanie: „Z czego będę musiał zrezygnować aby wystarczyło mi na życie do końca miesiąca?” Jeśli odpowiedź Cię zadowoli to faktycznie problem niskiej emerytury Cię nie dotyczy. W innym przypadku może warto się zastanowić co możesz zrobić, aby sobie pomóc. A wyjścia masz dwa (w zasadzie trzy, ale kwestię zwiększania dzietności w Polsce chwilowo pominę 😉 ):

  1. nic nie robić i pozwolić, aby o Twoich pieniądzach zadecydował ktoś inny zgodnie raczej z jego interesem niż Twoim – zostaniesz automatycznie zapisany do programu, który ktoś za Ciebie założy; ktoś przeleje Twoje pieniądze gdzieś na inne konto, o którym dowiesz się za jakiś czas; będziesz chciał mieć na coś wpływ, ale okaże się, że program, który „wybrałeś” nie oferuje takich usług i funkcji. Ale przynajmniej DZIŚ będzie Ci wygodnie, JUTRO już niekoniecznie.
  2. dokonać przeglądu dostępnych kont IKZE na rynku i świadomie wybrać jedno z nich i złożyć deklarację przystąpienia już dziś – kiedy reforma wejdzie w życie będziesz świadomy i gotowy. I nie pozwolisz, aby ktoś decydował za Ciebie o Twojej przyszłości i Twoich pieniądzach.

Z moich wyliczeń wynika, że różnica między świadomym a nieświadomym wyborem dla 30-latka może wynieść ponad 12 tys złotych (uwzględniając tylko opłatę za korzystanie z konta). Pomijam zupełnie kwestię zysków i innych opłat, które mogą się pojawić „małym druczkiem.”

Jaka jest Twoja decyzja?

Wybór jest prosty! Podejmij decyzję!

Jeśli zdecydowałeś się być odpowiedzialny za swoją przyszłość i przyszłość swojej Rodziny załóż konto już dziś. Napisz do mnie, kliknij TUTAJ, a pomogę Ci podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję.

→ Założenie IKZE, które Ci proponuję, jest w mojej opinii najlepsze.

→ Założenie IKZE, które Ci proponuję jest bezpłatne.

→ IKZE, które Ci proponuję pobiera opłatę tylko od pierwszej wpłaty (ale jeśli zmienisz decyzję i nie wpłacisz to nie poniesiesz żadnych konsekwencji) dlatego pierwsza wpłata min. 500zł, kolejne min 100zł bez wymogu regularności).

→ IKZE, które Ci proponuję oferuje dostęp do kilku różnych funduszy inwestycyjnych, dlatego możesz liczyć na moją pełną pomoc przy ustalaniu Twojej własnej strategii inwestycyjnej tak, aby Twoje zyski były jak największe.

Bądź odpowiedzialny i załóż IKZE.

Jeśli będziesz miał pytania skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy.

Razem budujemy zysk! A+

O autorze

Adam

Napisz komentarz